Tisztelt Látogató! Weblapunk és termékkínálatunk is megújult, kérem lépjen a nyitóoldalra!
Mi a szén-monoxid?
A szén-monoxid színtelen, szagtalan és íztelen gáz, mely a földgáz, fa, szén, faszén, fűtőolaj, parafin, benzin, propán, bután, stb. anyagok égése nyomán keletkezik, de például a cigaretta füstje is tartalmaz szén-monoxidot. Erősen mérgező gáz és mivel jelenlétét emberi érzékszervekkel nem lehet felismerni, a szén-monoxidot „Néma gyilkos”-nak is nevezik. Kémiai képlete: CO.
A szén-monoxid sűrűsége közel áll a levegőéhez, annál csak kicsit könnyebb. Fizikai tulajdonságai nagyon hasonlóak a levegő 78%-át kitevő nitrogén jellemzőihez. Ezért a szén-monoxid bár jellemzően felfelé száll, a levegővel kis légáramlás hatására is erősen keveredik, így helyiségen belüli rétegződést gyakorlatilag nem mutat (plafonon nem gyűlik össze). Sokan azt hiszik, hogy lefelé száll, ami nem igaz. Lent jellemzően a borospincében keletkező szén-dioxid (CO2) gyűlik össze.
Milyen hatással van az emberre?
Röviden összefoglalva: ha kevés van belőle a levegőben, akkor rosszullétet, fejfájást, ha sok, akkor halált okoz.
Részletesebben: Szervezetünk oxigénellátását az ereinkben keringő vér biztosítja. A vérben található hemoglobin a tüdőbe belélegzett levegőben található oxigént megköti és elszállítja a szervekhez, sejtekhez. A szén-monoxid az oxigénhez képest 240-szer erősebben kötődik a hemoglobinhoz carboxyhemoglobin-t alkotva, így jelenléte megakadályozza az oxigén megkötését. A mérgezéssel kapcsolatos tüneteket az oxigénhiány okozza, mely a vér carboxyhemoglobin szintjével van összefüggésben. A carboxyhemoglobin felhalmozódik a vérben, így minél nagyobb a vér carboxyhemoglobin tartalma, annál komolyabb tünetek jelentkeznek. A halmozódás sebessége függ a belélegzett szén-monoxid koncentrációjától. Minél nagyobb a szén-monoxid koncentrációja, annál gyorsabban halmozódik a vérben a carboxyhemoglobin, így annál gyorsabban jelentkeznek a mérgezési tünetek. Például 100ppm CO koncentráció esetén 10%-os carboxyhemoglobin szint kb. 80 perc elteltével alakul ki, míg ugyanezt a mérgezési szintet 300ppm-nél már 20 percen belül éri el a vér.
Milyen tünetei vannak a szén-monoxid mérgezésnek?
Az enyhe CO mérgezés tünetei a fejfájás, szédülés, egyensúly-vesztés, émelygés, hányinger, hastáji fájdalom. Ahogy halmozódik a szén-monoxid a szervezetben, úgy erősödnek a tünetek. Emlékezetvesztés, átmeneti látászavar, eszméletvesztés lép fel, végül beáll a halál. Az enyhe, vagy észrevétlen szén-monoxid mérgezésnek később is jelenhetnek meg tünetei, hatásai. Ilyen hatás lehet a zavarodottság, emlékezetkihagyás, koordinációs zavarok. Tapasztalatok szerint a mérgezést elszenvedők zöme maradandó károsodás nélkül felépül, de a mérgezettek 10-15%-nál maradó szív-, agy- és idegrendszeri károsodás léphet fel. Különösen érzékenyek a szén-monoxid mérgezésre a várandós anyák és magzataik, csecsemők, kisgyermekek, idős-, vagy beteg emberek, de a kisállatok is.
Alábbi táblázat a szén-monoxid mérgezés hatásait mutatja be:
Szén-monoxid koncentráció* |
Emberi szervezetre kifejtett hatás |
---|---|
200 ppm |
2-3 óra tartózkodás után fejfájást okoz |
400 ppm |
1-2 óra után fejfájás, rosszullét, hányinger |
800 ppm |
45 perc után fejfájás és rosszullét |
1600 ppm |
20 perc után eszméletvesztés, 2 óra után halál |
3200 ppm |
5-10 perc után eszméletvesztés, 30 perc után halál |
6400 ppm |
1-2 perc után eszméletvesztés, 10-15 perc után halál |
12800 ppm |
1-3 percen belül beáll a halál |
*A szén-monoxid koncentrációját leggyakrabban ppm-ben (parts per million) adják meg, mely egy milliomod részt jelent. Az 50 ppm azt jelenti, hogy egymillió levegő molekula közül 50 darab szén-monoxid molekula.
Több rendelet is szabályozza az egészségügyi határértéket. Ezek alapján levegőszennyezettségként a rendelet körülbelül 4-9 ppm szén-monoxid koncentrációt enged meg, munkahelyi környezetben hosszú távon 30ppm, míg rövidtávon (maximum 15 perc) kb. 60ppm a megengedett maximum.
Összefoglalva: a szén-monoxid az emberi szervezetben felhalmozódva okoz akár végzetes mérgezést, kis mennyiségben azonban hosszú távon is elviselhető a jelenléte. Ebből következően a szén-monoxid vészjelzőnek is a halmozódás veszélyére kell figyelmeztetniük. A kis koncentrációra azonnal bekövetkező riasztás megtévesztő, de erről részletesebben a vészjelzők működését tárgyaló fejezetben írunk.
Mik lehetnek a szén-monoxid mérgezés figyelmeztető jelei?
Veszélyes szén-monoxid képződésre, illetve enyhe szén-monoxid mérgezésre utaló jelek lehetnek:
- Ha a gázláng a tűzhelyen, fűzőlapon, kazánban helyenként sárgás színű.
- Kémény bekötések helyén, vagy a kémény vonalában a falon kormozódás tapasztalható.
- Influenza jellegű tünetek láz nélkül.
- A házban lakó kisállatok (kutya, macska, tengerimalac, stb.) váratlan megbetegedése vagy halála.
- Ha a család több tagjának is egyszerre alakulnak ki hasonló tünetei.
- Ha a tünetek (fejfájás, szédülés) gyorsan elmúlnak, ha elhagyja a lakást, de rövid időn belül újra jelentkeznek, miután hazaér.
- Ha a tünetek szezonálisan jelentkeznek, például jellemzően a fűtési szezonban.
A jellemzően gázkészülékek meghibásodásából vagy egyéb okból fellépő nagy mennyiségű szén-monoxid beáramlásnak azonban nincsenek a fentiekhez hasonló jelei, ezekben az esetekben csak egy megbízható szén-monoxid riasztó adhat elegendő védelmet családjának.