Kövessen minket
Valószínűleg igen. A statisztikai adatok szerint évente 10-30 ember szenved halálos szén-monoxid mérgezést Magyarországon. Az enyhébb lefolyású mérgezések számát megbecsülni sem lehet, de valószínűsíthető, hogy ilyen-olyan okokból a lakosság nagy része szenvedett már el élete során kisebb mérgezéseket.
A szén-monoxid kisebb-nagyobb mennyiségben minden olyan égési folyamatban keletkezik, ahol széntartalmú vegyületeket égetünk el. Ilyen jól ismert és mindenki által használt széntartalmú anyag maga a szén, faszén, koksz, földgáz, LPG, pb gáz, benzin, gázolaj, fűtőolaj, fa, kerti hulladék, pellet, papír, de még a cigarettában lévő dohány is.
Lehetséges veszélyforrás minden olyan készülék, amely
Szén-monoxid forrás még a kerti hulladék égetés is.
Sőt, nem csak a saját készülékei, de a szomszéd készülékei is veszélyforrást jelentenek: társasházban többek között a közös gyűjtő kéményes rendszerek, de családi házaknál is, ahol a keletkezett füstgáz és ezzel a szén-monoxid a nyitott ablakon át beáramolhat a lakásába.
Ha a fent felsorolt készülékei konstrukciója megfelelő, azokat arra képzett szakember szerelte be és helyezte üzembe, valamint azokat előírás szerint használja és rendszeresen karbantartatja, végezetül a megfelelő időjárási/környezeti körülmények is biztosítottak, akkor a készülékek működése során esetleg keletkező szén-monoxid nem juthat abba a zárt légtérbe, ahol emberek tartózkodhatnak. Ha azonban akár csak egy a fenti feltételek közül nem teljesül, komoly veszélyben lehet ön is.