Hogyan kerülhetem el a szénmonoxid mérgezést?

A három legfontosabb lépés a CO mérgezés elkerülése érdekében:

  1. Telepítsen Honeywell CO riasztót!
  2. Végeztessen rendszeres karbantartást gázkészülékein és egyéb tüzelő berendezésein!
  3. Ismerje meg és ismerje fel a jeleket és a mérgezés tüneteit!

Egy megfelelően működő és megfelelő helyre felszerelt szén-monoxid riasztó telepítésével még azelőtt értesül a szén-monoxid jelenlétéről, hogy az bármilyen egészségügyi tüneteket is okozna.

A készülékek rendszeres karbantartásával minimalizálhatja a meghibásodás okozta szén-monoxid mérgezések kockázatát. Volt számos olyan eset is, ahol a gázkazán hőcserélőjének rendkívüli elkormozódása, koszolódása okozta azt, hogy a füstgáz el sem jutott a kéménybe, hanem a hőcserélő alatt megfordulva közvetlenül a lakásba került.

Ha ismeri a szén-monoxid jelenlétére, vagy a szén-monoxid mérgezésre utaló jeleket, akkor a veszélyt korán felismerve vizsgáltassa meg szakemberrel készülékeit és szükség esetén végeztesse el a javításokat. Így megelőzheti a szén-monoxid mérgezést.

A szén-monoxid mérgezés veszélyét jelentősen csökkentheti, ha mindig ügyel az alábbiakra:

  • Rendszeresen ellenőriztesse a kéményeket, ügyeljen arra, hogy fűtési szezonban ne legyen a kéményen madárfészek.
  • Rendszeresen tartassa karban tüzelő berendezéseit szakemberrel.
  • Ha a társasházban több lakásból közös kéménybe vannak kötve a tüzelő berendezések (ez ma is még több százezer lakást érint) feltétlenül kérjék ki szakember véleményét, és ha csak lehet, újíttassák fel a füstgáz elvezető rendszert.
  • Gázkonvektoros fűtés esetén ne nyisson ki egy ablakot sem a lakás azon oldalán, ahol működő konvektor van (a szomszéd konvektora is működhet!)
  • Ha nyitott égésterű tüzelő berendezése van (kazán, vízmelegítő, kandalló), győződjön meg arról, hogy a készülék levegő utánpótlása biztosított, ne tömje be a falon kialakított szellőző nyílást. Ha nincs szellőző nyílás, akkor inkább tartsa nyitva az ablakot, amíg a készülék üzemel.
  • Ne működtessen konyhai elszívót, ha annak levegő utánpótlása nem biztosított, nyisson ablakot, vagy építtessen be szellőző nyílást.
  • Soha ne használjon zárt térben gázzal működő hősugárzót, illetve ne használja a főzőlapot, gáztűzhelyt fűtésre.
  • Ne építtessen tömör légzárású ablakokat zárt konyhába, vagy főzéskor mindig nyissa ki az ablakot.
  • A kerti grillt soha ne használja bent a lakásban, zárt térben, vagy nyitott ablak közelében.
  • Ne járassa az autó motorját zárt garázsban.

A fenti lépésekkel jelentősen csökkentheti a szén-monoxid lakásba jutásának veszélyét és így a mérgezés kockázatát, de a legnagyobb gondosság ellenére is, önön kívülálló okok miatt (például: készülék meghibásodás, időjárási körülmények, szomszédok tevékenysége) veszélyes szintet érhet el a mérgező gáz szintje a lakásában.

A lehető legnagyobb biztonságot, csak a megfelelően elhelyezett és üzemeltetett, a vonatkozó szabvány (EN50291:2001) követelményeit tanúsítottan kielégítő, a független laborvizsgálatokon is jól teljesítő szén-monoxid vészjelző használata jelent.